A Mario sportjátékok tárháza nem merül ki a Mario Tennis és a Mario Golf szériákban.
A Mario sportjátékok története egészen korán, már 1984-ben elkezdődött az első Mario Tennis címmel, amely megmutatta, hogy egy olyan egyszerű koncepciót, mint egy tenisz játék is fel lehet dobni a japán vállalat közismert vízvezeték-szerelőjével. Ez a felismerés elég bátorrá tette a kiotóiakat, a későbbiekben nem csak a Tennis-széria bővült újabb és újabb részekkel, hanem elindult a hasonlóan népszerűvé vált Mario Golf sorozat is.Jelenleg is fut mindkettő, a Mario Tennis Super Smash a tavalyi esztendőben jelent meg Wii U-ra, 3DS-en pedig a Mario Golf World Tour-t játszhatták legutóbb a rajongók. Na de mi a helyzet a többi sportággal, például a focival? A Mario Smash Football 2005-ben került a boltok polcira Európában a Next Level Games fejlesztésében, és szinte ugyanabban a szellemben készült, mint a Nintendo már korábban ismertté vált sportcímei: a sportág szabályai kerültek benne ötvözésre a Super Mario szériákból ismert power-up-okkal, ezzel izgalmasabbá és élvezetesebbé téve a játékmenetet.
Az amerikában Super Mario Strikers néven futó alkotásban két darab, egyenként 5 főből álló csapat csap össze, amelyek egy-egy kapitányból és kapusból állnak, valamint 3-3 segítőből. A kapitányát a játékos a Super Mario szériák legismertebb karaktereiből (Mario, Luigi, Peach, Wario, Waluigi, Daisy, Yoshi, Donkey Kong) választhatja ki, míg az úgynevezett "sidekick"-eket a Toadok, a Koopák, a Hamer Bros.-ok és a Bridók alkothatják.Természetesen minden fő karakter rendelkezik különleges, csak rá jellemző képességekkel, valamint mindegyikük képes a "Super Strike" rúgásra, amivel a pálya bármely részéről gólt lőhetünk, ráadásul a találat duplán számít a mérkőzés végeredményében. Ezt a speciális találatot viszont csak abban az esetben vihetjük véghez, ha megjelenik az ezen lehetőséget sáv, és a legjobb pillanatban tudjuk nyomni a megfelelő gombkombinációt.
Természetesen az ellentétes térfélen tartózkodó csapatot nem csak ezzel az egyetlen rúgással tarthatjuk nyomás alatt, lehetőségünk van ugyanis a Super Smash Bros. és a Mario Kart sorozatokból már ismerős tárgyak felvételére is a pályán, amelyek mind valamilyen erőfölénybe képesek juttatni minket. Ha például egy banánhéj kerül a kezeink közé, azt lehelyezhetjük a földre, így elcsúszásra kényszerítve a másik válogatott játékosát, vagy ha egy zöld páncélt kaparintunk meg, azt kilőhetjük, és eltalálhatjuk a segítségével az egyik ellenfelet. Így tényleg fordulatosabbá válik a meccs, akár többgólos előnynél sem érezhetjük magunkat teljes biztonságban. Érdekesség, hogy a fejlesztők sokáig egy élethű fociszimulátorban gondolkoztak egészen addig, amíg a Nintendo-val folytatott tárgyalásokon rá nem beszélték őket arra, hogy egy Mario sportjátékban igenis szükség van a különböző erősítő itemekre.
Érdekességek:
- Ez volt az első GameCube játék, ami támogatta a 16:9-es képernyő-arányt és a 480p felbontású kijelzőket.
- Ebben a játékban kölcsönözte először Browser hangját Kenneth W. James.
- A Mario Smash Football volt az utolsó megjelent Mario játék a GameCube-ra az Egyesült Államokban és Japánban. Európában és Ausztráliában ezt a címet a Mario Party 7 viseli.
A rangadók lejátszására hét stadion áll a játékos rendelkezésére, a The Palace, a Pipeline Central, a The Underground, a Konga Coliseum, a Crater Field, a The Battle Dome, valamint a Bowser Stadium mind olyan helyszíneket testesítenek meg, amelyekkel korábban már találkozhatunk a Gomba Királyságban játszódó videojátékokban, ahogyan különböző mérkőzés-sorozatok nevei is ismerősek lehetnek a Mario Kart vagy éppen a Mario Tennis részekből. Játékmódokban sem szenved hiányt a Mario Smash Football, hiszen nem kevesebb mint öt különböző található benne, a normál Grudge Match-től, amelyben egy általunk összeállított csapattal egy választott pályán játszhatunk, egészen a Cup Battle-ig, ahol egy egész kupa-sorozatot csinálhatunk végig a válogatottunkkal. Természetesen az összes mód játszható többjátékos lehetőséggel is, egy csapatot akár négy játékos is irányíthat egyszerre.
Bár a cím nagyrészt pozitív kritikákat kapott, és az eladott példányok száma is átlépte az egymilliós álomhatárt, mégis csupán egyetlen folytatása érkezett a Mario Smash Football-nak, Mario Strikers Charged Football néven Wii-re, ami bár több játékmódot tartalmazott és szebb grafikával rendelkezett, mint az előd, játékmenetben nem igazán tudott fejlődni a GameCube-os alkotáshoz képest. Azóta pedig sem Wii U-ra, sem pedig 3DS-re nem érkezett egyetlen Mario focijáték sem, mindössze a londoni és a riói olimpia alkalmából kiadott Mario & Sonic játékokban tűnt fel ez a népszerű sportág a Nintendo gépein.