Múlthét szerdán világhódító útjára indult a Nintendo mobilos újdonsága, a Pokémon GO, ami az elmúlt egy hétben akkora népszerűségre tett szert, amire még talán maguk a fejlesztők sem számítottak.
Július 6-án délelőtt a The Pokémon Company elérhetővé tette a legújabb free-to-play játékát, a Pokémon GO-t iOS-re és Androidra az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Új-Zélandon, ezzel pedig nem csak teljesen új alapokra helyezte a világszerte óriási népszerűségnek örvendő videojáték-franchise-t, hanem olyan népszerűséget is szerzett a zsebszörnyeknek, amelyre a kétezres évek eleje óta nem volt példa. Az internetet elárasztották a meme-ek a városban rohangáló Pokémon rajongókról, a rendőrségek külön figyelmeztetést adtak ki a mobiljukkal mászkáló trainereknek, Amerikában pedig még eltűnt személyek holttestét is felfedezték az elhagyatott területeken vadászó fanatikusok. Na de pontosan mi is az a Pokémon GO, és hogy lehet, hogy az egész világ megőrül a Nintendo új mobiljátékától?
A Pokémon GO-t a Nintendo a tavalyi év folyamán tárta először a nagyközönség szemei elé, és már akkor, az őszi hónapokban óriási figyelmet kapott a sajtó és a rajongók részéről, köszönhetően annak, hogy az egyik legnépszerűbb videojáték-sorozatot a japán vállalatnak sikerült egy olyan játékmechanikával ötvöznie, ami tökéletesen illik a Pokémon szériához és annak játékmenetéhez. A Pokémon GO-ben ugyanis nem egy fejlesztők által megálmodott világban kell elindulnunk megszerezni az lényeket, hanem a valóságban mászkálva kell felkutatni azok tartózkodási helyeit - az utcán, a közeli parkban, a szupermarket vegyiáru osztályán, de akár a saját kertünkben is feltűnhet egy-egy Pokémon, hiszen a játék nem csinál mást, mint beméri a pontos tartózkodási helyünket a mobilunk GPS funkcióját használva, és rávetít minket a környéket ábrázoló térképre, ezzel lehetőséget adva arra, hogy a rajongók saját városukban mászkálva éljenek a szenvedélyüknek. (Ezt egyébként kiterjesztett valóságnak nevezik, és sok hasonló cím megjelent már okoszeszközökre, viszont egyiknek sem sikerült ennyi felhasználót bevonzania, főleg ilyen rövid idő alatt.)
A Pokémon GO Plus-szal még jobb lehet a keresgélés
Tízezer forint körüli összegért lesz kapható majd az alkalmazáshoz egy Pokémon GO Plus kiegészítő: egy kézre csatolható karpánt, ami jelzi, ha a közelünkbe kerül egy zsebszörny, vagy éppen elkapunk egy új lényt. Bár sok "pluszt" úgy néz ki nem ad majd az élményhez az eszköz, fanatikusoknak kötelező vétel lesz, főleg úgy, hogy a hazai forgalmazást is megerősítették az illetékesek.
Ezt pedig meg is teszik, az applikáció már az első órákban felkerült az App Store toplistájának legfelső fokára, aminek köszönhetően a Nintendo részvényei soha nem látott értéknövekedésnek indultak. Most pedig, közel egy héttel a megjelenés után már több aktív felhasználóval rendelkezik az app, mint napjaink második legnagyobb közösségi hálója, a Twitter. És bár ezek elképesztő eredmények, a start mindezek ellenére egyáltalán nem mondható zökkenőmentesnek: a szerverek nem igazán urai a helyzetnek múlthét szerda óta - hiszen ekkora terhelésre még maga a Nintendo sem számított -, valamint rengeteg hibát is felfedeztek a játékosok az új címben, amelyek rontanak a játékélményen. Így hát továbbra sem maradnak a fejlesztők munka nélkül, van még mit csiszolni a Pokémon GO-n, aminek sajnos mi, európaiak isszuk meg a levét: nálunk ugyanis tovább csúszik a játék megjelenése.
Magyarországon nem elérhető a Pokémon GO, mit csináljak?!
Ha iOS rendszerű telefonod van, akkor sajnos kénytelen leszel várni a hivatalos megjelenésre, ha viszont Androidot használsz, akkor most melléd áll a Google rendszerének a nyíltsága, ugyanis ide kattintva simán leöltheted a apk-fájlt, és telepítheted az alkalmazást.
Nekünk tehát még várnunk kell arra, hogy a magyar utcákat is ellepjék a fanatikus trainerek, mint ahogyan azt a világ más részein teszik. Néhol olyannyira lázban égnek az emberek, hogy a helyi rendőrségnek is reagálnia kellett az újjáéledő Pokémon-lázra: Ausztráliában ugyanis egy helyi rendőrőrsöt ad meg a játék Pokéstop-nak, és már annyian bekopogtattak az ajtón pokélabdákért, hogy muszáj volt figyelmeztetniük a rajongókat, hogy nem feltétlenül kell átlépni az ajtót ahhoz, hogy megszerezzék a hőn áhított tárgyakat. Máshol viszont épp hogy segített a rendfenntartóknak a Pokémon GO, Wyoming-ban ugyanis egy 19 éves lány egy holttestre talált rá, miközben a közeli pataknál zsebszörnyeket keresgélt. Egy gyerekkorház mindennapjaiba is beleszólt az új őrület: náluk a betegek kezdtek el lezárt szobákba mászkálni, hátha rátalálnak ott pár zsebszörnyre. A személyzet ezt természetesen észrevette, az ápolónők között üzenetválás kezdődött, hogy megakadályozzák a gyermekek elkóborlását olyan helyekre, ahová nem szabadna belépniük.
Úgyhogy mindenki résen, ne mászkáljatok el ismeretlen vidékekre Pokémon vadászat közben, és csak óvatosan költsétek a pénzeteket a játékon belül megvásárolható tartalmakra!