A 3DS konzolcsalád a Nintendo egyik legsikeresebb termékcsoportja - a népszerű kézikonzolra a mai napig számos minőségi cím jelenik meg, így nem csoda, hogy a több száz elérhető nagyszerű játékprogram miatt a mai napig sokan vásárolnak maguknak a kiotóiak handheld gépéből egy példányt. Annak, aki laikusként áll neki a gép beszerezésének, vagy csak ajándékba szeretne egyet venni, könnyen meggyűlhet a baja a megfelelő eszköz kiválasztásával, hiszen jelenleg hat típusa szerezhető be a gépnek a boltok polcairól és a különböző apróhirdetésre szakosodott oldalakról.
Így hát úgy döntöttünk, hogy készítünk egy összefoglaló cikket arról, hogy melyik 3DS típusnak mik az előnyei és a hátrányai, és hogy melyik gépért mennyit kérnek az eladók, hogy mindenki ki tudja választani a számára legmegfelelőbb konzolt. Már itt, az elején érdemes megjegyezni, hogy az összes lentebb felsorolt gép ugyanazokat a játékokat képes futtatni, függetlenül az elnevezéstől, így ha esetleg valaki egy 2DS-be fut bele, nem kell megijednie, hiszen az is a 3DS-ekre írt szoftvereket futtatja. Na, lássunk neki!
Nintendo 3DS
Az egyszerűen csak "Nintendo 3DS"-ként árult modell 2011-ben került a piacra, így ez a konzolcsalád legöregebb darabja. A fényes - és így meglehetősen könnyen karcolódó - burkolattal szerelt gép legfontosabb része a szemüveg nélküli 3D-s képmegjelenítésre képes kijelző, melyen a térbeli megjelenítés erősségét az eszköz oldalán található csúszkával könnyedén szabályozhatjuk. Lévén ez a példány került először piacra, ez a típus számos gyerekbetegséggel is küszködik: az alsó képernyő kávája például képes megkarcolni a felsőt, ami hosszabb távú használat után tud kellemetlenségeket okozni a tulajdonosának.
A sztereó hangszórók és a 3D-s képek készítésére alkalmas kamerák viszont már a "sima" 3DS-en is szerepelnek, így ebből a szempontból nem fogja hátrány érni azokat sem, akik ezt a modellt választják. A korának köszönhetően az apróhirdetéseket böngészve meglepően olcsón be lehet szerezni ezt a típust, arra viszont számítsunk, hogy garanciás példányt már valószínűleg nem fogunk belőle találni, mivel a Nintendo 3DS már jó pár éve ki lett vezetve az üzletek polcairól.
Figyelem! Vannak olyan játékszoftverek, amik ezen a gépen nem játszhatók, csak a "New" jelzéssel ellátott modelleken! Ez a modell hivatalosan már nem képzi az üzletek kínálatát, így néhány kivételtől eltekintve csak használtan szerezhető be!
Nintendo 3DS XL
A Nintendo 3DS XL gyakorlatilag minden tulajdonságában megegyezik a klasszikus modellel, az egyetlen jelentős különbség a két típus között a kijelző mérete, a 3DS XL ugyanis csaknem 90%-kal nagyobb megjelenítővel rendelkezik, mint a "kistestvére". Bár a nagyobb képernyőn jóval kellemesebb játszani, főleg, ha hosszabb időn keresztül ülünk le egy-egy szoftverhez, azonban nem árt észben tartani, hogy bár a képernyő nagyobb, a felbontása ugyanakkora, mint a 3DS képernyőjének, így sokkal "pixelesebb" hatást kelt, mint a kisebb megjelenítő.
Ez a típus a fényes burkolat helyett már matt borítást kapott, a Nintendo pedig igyekezett megoldást találni az első modell hibáira is, így a 3DS XL kimondottan jó választás lehet akár így, 2017-ben is. Garanciás modellt azonban ebből a példányból sem egyszerű kifogni, bár a japán vállalat gépeinél ez nem akkora probléma, hiszen csak ritka esetben szoktak gyári hibák előjönni rajtuk.
Figyelem! Ennek a gépnek a doboza nem tartalmaz töltőt, és mivel egyik 3DS-en sem található Micro USB port, így kifejezetten a géphez gyártott töltőt kell hozzá vásárolni! Vannak olyan játékszoftverek, amik ezen a gépen nem játszhatók, csak a "New" jelzéssel ellátott modelleken! Ez a modell hivatalosan már nem képzi az üzletek kínálatát, így néhány kivételtől eltekintve csak használtan szerezhető be!
Nintendo 2DS
Ahogyan azt korábban is említettem, a Nintendo 2DS megnevezés ne tévesszen meg senkit, hiszen ez a modell is ugyanazokat a játékokat futtatja, mint a 3DS konzolok, az elnevezés így nem a platformra utal, hanem a gép egyik tulajdonságára, a 2DS ugyanis nem képes a térbeli képmegjelenítésre, így a szoftvereket csak 2D-ben élvezhetjük rajta. Ez azonban ne tántorítson el senkit a vásárlástól, kisebb gyermekek számára például kifejezetten ajánlott a 2DS modelleket választani, hiszen a fejlődésben lévő szemnek akár ártalmas is lehet a szemüveg nélküli 3D. Sőt, sokan nem is képesek érzékelni azt, és szemüvegeseknek is szoktak panaszkodni, hogy nem képesek megfelelően látni a térbeli képet. (A 3D egyébként az összes típus esetében kikapcsolható.)
A 2DS hátrányai között szerepel még a sztereó hangszórók hiánya, és a mérete: mivel a gép háza nem összecsukható, így a hordozásával meggyűlhet a bajunk, viszont ennek köszönhetően jóval strapabíróbb is, mint az összehajtható modellek, így a kisebbek számára a "lapos" kialakítás még kifejezetten jól is jöhet. A Nintendo 2DS még boltból is beszerezhető, kedvező, 30 ezer forintos áron, a használt piacon azonban még ennél is jóval kedvezőbb áron kelnek el az ilyen gépek, sokszor a hivatalos ár feléért is ki lehet fogni egy-egy példányt.
Figyelem! Vannak olyan játékszoftverek, amik ezen a gépen nem játszhatók, csak a "New" jelzéssel ellátott modelleken!
New Nintendo 3DS
Az új, "New" jelzéssel megjelölt gépek 2015 tavaszán ütötték fel a fejüket a boltok polcain, és számos új tulajdonsággal igyekezték levenni a rajongókat a lábukról. Azon típusok, melyek nevében szerepel a "New" szócska, a szem követésére kifejlesztett szenzornak köszönhetően stabilabb 3D megjelenítéssel és erősebb processzorral rendelkeznek, sőt, új gombokat is kaptak, így például a kamera kezelésére alkalmas C-stick is felkerült rájuk. Az alsó kijelzőbe épített NFC olvasó lehetővé teszi az amiibo figurák azonnali kezelését, ami a korábbi modellek esetében külön kiegészítő vásárlásával oldható meg.
A "New Nintendo 3DS" a "Nintendo 3DS"-hez képest nagyobb kijelzőkkel rendelkezik, sőt, a borítása cserélhető is, így mindenféle színes mintával díszített fedlapot vásárolhatunk hozzá, hogy teljesen egyedivé tehessük. Ami pedig a legfontosabb: több olyan játék van a piacon, ami a régi gépeken nem, csak a "New" modelleken játszható! A bolti ára 55 ezer forint körül alakul, azonban a Nintendo folyamatosan vezeti ki a piacról a modellt a Nintendo Switch és a New Nintendo 2DS XL megjelenése óta, így érdemes gyorsan lecsapni rá, ha újonnan szeretnénk a gyűjteményünkbe tudni egyet.
Figyelem! Ennek a gépnek a doboza nem tartalmaz töltőt, és mivel egyik 3DS-en sem található Micro USB port, így kifejezetten a géphez gyártott töltőt kell hozzá vásárolni! Ez a modell hivatalosan már nem képzi az üzletek kínálatát, így néhány kivételtől eltekintve csak használtan szerezhető be!
New Nintendo 3DS XL
A New Nintendo 3DS XL szinte minden tulajdonságában megegyezik a "New Nintendo 3DS" készülékkel, a különbség csupán abban rejlik, hogy ez a modell ugyanakkora kijelzőkkel rendelkezik, mint a 3DS XL. Így itt is elmondható, hogy bár a képernyők nagyobbak, azok sokkal pixelesebb hatást keltenek, ugyanis a felbontás a "New" jelzővel megkülönböztetett gépek esetében sem változott.
A New Nintendo 3DS XL fényes burkolatot kapott, ami a New 3DS-el ellentétben nem cserélhető, így itt érdemes jobban fontolóra venni, hogy a füstszürke vagy a metálkék kiadást választjuk. Ez a modell jelen pillanatban is a hivatalos kínálat rését képzi, 65 ezer forintos áron szerezhető be a hivatlos viszonteladóktól, azonban számtalan példány bukkan fel belőle a használt piacon is, így érdemes lehet ott is körülnézni, lévén garanciával rendelkező darabokra is bukkanhatunk.
Figyelem! Ennek a gépnek a doboza nem tartalmaz töltőt, és mivel egyik 3DS-en sem található Micro USB port, így kifejezetten a géphez gyártott töltőt kell hozzá vásárolni!
New Nintendo 2DS XL
A cikket figyelmesen olvasva ügyesen ki lehet sakkozni, hogy mit is tud ez a 2017-ben megjelent jövevény. New Nintendo 2DS XL - tehát rendelkezik a "New" modellekre jellemző új tulajdonságokkal, azonban csak 2D-s képet tud megjeleníteni a kijelzője, ami viszont nagyobb, mivel ott az a bizonyos "XL" jelölés is. Ez a 2DS modell azonban már összecsukható, azonban a megerősített zsanéroknak és a műanyag burkolatnak köszönhetően még mindig kevésbe sérülékeny, mint a 3DS típusok.
Van azonban néhány hátránya is, amiről érdemes tudni: a New 2DS XL-hez adott pálcika - amivel az érintőképernyő kezelhető - jóval kisebb, mint a korábban megjelent modellek esetében, a hangszórók elhelyezése viszont olyan szerencsétlenül sikerült, hogy sokszor fogást kell váltanunk játék közben, hogy ne takarjuk el azokat. Ettől függetlenül ma az egyik legjobb választás ez a típus: az üzletekben 50 ezer forint körüli áron szerezhető be, viszont külön töltőt már nem kell vásárolnunk hozzá, és néhol még tokot is adnak mellé ajándékba. Használtan még nehéz kifogni egy-egy ilyen modellt, viszont ha találunk, akkor kérdezzünk rá a garanciás papírokra, hiszen elvileg még mindegyik példánynak rendelkeznie kell ilyenekkel.